ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز

ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز-Search Console

ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز که نام جدید آن به سرچ کنسول ( Search Console ) تغییر پیدا کرده است باید نخستین گام شما پس از طراحی و راه اندازی وب سایت باشد .


اگر قرار است روی سئو سایت خودتان کار کنید پس نباید فراموش کنید که ثبت سایت در وبمستر تولز یکی از موارد بسیار مهم است که نقطه شروع سئو یک سایت نیز می باشد .

در چند وقت اخیر گوگل تغییرات زیادی را در وبمستر خود ایجاد کرده است از تغییر نام گرفته تا اضافه و حذف کردن بعضی از بخش ها ، اما تمام این تغییرات برای این به وجود آمده اند تا من و شمای وبمستر بتوانیم خیلی بهتر از این امکان رایگانی که گوگل در اختیار ما قرار داده است استفاده کنیم تا روز به روز سئو سایت خود را بهتر کنیم .

روش های قدیمی ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز

در گذشته مجبور بودیم برای تمام سایت هایی که بر روی یک هاست داشتیم به صورت جداگانه هرکدام را در وبمستر ثبت کنیم و این ثبت کردن هم شامل تمام حالت های یک دامنه می شد .

به عنوان مثال اگر شما یک سایت داشتید و در کنار آن نیز یک انجمن گفتگو و یا وبلاگ داشتید باید آدرس ها را به این صورت جداگانه در گوگل ثبت می کردید

http://example.com

http://example.com/froum

اگر در ساب دامین هم انجمن خود را قرار می دادید باز هم باید با حالت ها مختلف ثبت می کردید . حتی اگر دامنه شما دارای ssl نیز بود مجبور بودید جدا از حالت های بالای تمام آنها را با https نیز ثبت کنید . پس برای یک سایت و انجمن شما باید هشت حالت دامین خود را در وبمستر ثبت میکردید .

اما امروز گوگل نوع جدیدی از ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز را رونمایی کرد که شما تنها با ساخت یک TXT Record می توانید تمام سایت های موجود در هاست خود را با انواع حالت ها به ثبت برسانید .

ثبت سایت در گوگل وبمستر تولزSearch Console

در روش جدید ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز دیگر نیاز به آپلود فایل یا قرار دادن کد در تگ header و غیره نمی باشد . شما به راحتی می توانید از طریق پنل هاست خود با ساختن یک رکورد متنی وب سایت و یا وب سایت های خود را به گوگل معرفی کنید و آن را ثبت کنید.

جهت انجام اینکار نخست وارد آدرس https://www.google.com/webmasters شوید و سپس بر روی دکمه SEARCH CONSOLE کلیک کنید تا صفحه زیر برای شما نمایش داده شود .

آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز
آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز

پس از ورود به search console ، مطابق تصویر زیر در بخش Domain مانند نمونه آدرس سایت خود را وارد کنید . توجه داشته باشید که فقط دامین اصلی باید در اینجا وارد شود نه ساب دامین و غیره . پس از درج دامین بر روی دکمه Continue کلیک کنید.

درباره قسمت URL PREFIX :

توجه داشته باشید که شما همچنان میتوانید از روش قدیمی نیز استفاده کنید فقط کافیست در مرحله اول تمام آدرس های خود را تک به تک در قسمت URL prefix وارد کنید و ثبت کنید . (این روش توصیه نمی شود.)

آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز
آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز

در این قسمت گوگل به شما یک کد می دهد که باید با آن در هاست خود یک رکورد متنی ایجاد کنید که در ادامه آموزش ساخت TXT Record برای گوگل را به شما خواهیم آموخت .

وبمستر تولز
وبمستر تولز

آموزش ساخت TXT Record Google در سی پنل

برای ساخت رکورد در Cpanel با مشخصاتی که شرکت هاستینگ شما برایتان ارسال کرده است اول وارد سی پنل بشوید.

سپس در بخش Domains بر روی Zone Editor کلیک کنید 

zone editor

در صفحه Zone Editor جلوی دامنه اصلی خود بر روی Manage کلیک کنید و سپس در صفحه جدید همانند تصویر زیر بر روی Add Record کلیک کنید و گزینه آخر Add TXT Record را انتخاب کنید .

zone records
zone records

حالا زمان آن رسیده است که کدی که در سرچ کنسول کپی کرده اید را وارد کنید .

Name : آدرس دامنه اصلی خود را وارد کنید توجه داشته باشید که آدرس را باید بدون http و www وارد کنید به عنوان مثال : partotelecom.ir

TTL : این مقدار را به صورت پیش فرض خود باقی بگذارید و اصلاً تغییر ندهید

Type : این قسمت هم باید حتماً بر روی TXT  باشد .

Record : در این قسمت کدی که سرچ کنسول به شما داده است را وارد کنید .

و در نهایت بر روی Add Record کلیک کنید .

add record txt
add record txt

آموزش ساخت TXT Record Google در دایرکت ادمین

در دایرکت ادمین Direct Admin نیز روال ساخت رکورد متنی تقریباً همانند سی پنل میباشد .

نخست وارد پنل دایرکت ادمین سایت خود شوید و در قسمت Acount بر روی DNS Management کلی کنید .

در صفحه باز شده در ردیف TXT در ستون اول آدرس سایت خود را وارد کنید ( بدون WWW و http ) و در ستون دوم هم کدی که از سرچ کنسول دریافت کرده اید را قرار دهید و در آخر بر روی Add کلیک کنید .

پس از انجام این کار ها یعنی ساخت TXT Record حالا در سرچ کنسول کافیست بر روی Verify کلیک کنید تا بعد از چند ثانیه ثبت سایت در وبمستر تولز گوگل به اتمام برسد .

نکته مهم آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز

بعد از ساخت TXT Record امکان دارد رکورد های شما تا یک ساعت طول بکشد که به صورت کامل تنظیم و شناسایی شود. پس اگر بعد از ساخت رکورد گوگل نتوانست سایت شما را Verify کند نگران نباشید ، تا یک ساعت صبر کنید و مجدد تلاش کنید .

Summary
ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز
Article Name
ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز
Description
ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز که نام جدید آن به سرچ کنسول ( Search Console ) تغییر پیدا کرده است باید نخستین گام شما پس از طراحی و راه اندازی وب سایت باشد .
Author