FTTH

سرویس اینترنت FTTH

سرویس اینترنت FTTH

سرویس اینترنت FTTH مخفف Fiber to the home می باشد.

پاسخ ساده به سوال FTTH چیست: فیبر نوری تا درب منازل می باشد.

روش کار سرویس اینترنت FTTH چیست ؟

سرویس FTTX بر روی یک کور ارایه می شود. این تک کور وارد اسپلیتر شده و به تعداد مورد نیاز اشنعاب گرفته می شود.

در دنیا برای انتقال اطلاعات از روش های مخنلفی بهره گیری شده و با گذشت زمان با نیاز به سرعت های بالاتر تکنولوژی های متنوعی جایگزین سیستم های قدیمی می شود.

یکی از تکنولوژی های روز که سرعت های بالاتری از شبکه مسی را در اختیار قرار می دهد انتقال اطلاعات بر روی فیبر نوری است.

با اتصال منازل، ادارت و ساختمان ها می توان سرویس های متنوعی مانند اینترنت پرسرعت، تلفن، شبکه های صوتی و تصویری و تلویزیونی را روی آن انتقال داد.

درباره FTTX که مخفف Fiber To The X می باشد می توان گفت که اتصال فیبر به نقطه X است که این X می تواند شامل مکان های مختلفی باشد.

FTTH-Fiber To The Home

فیبرکشی تا منزل.

خود کلمه FTTH مخفف عبارت Fiber to the Home است. در بسیاری از سایت‌ها و شرکت‌های خدماتی با نام FTTP (مخفف Fiber to the Premises) نیز یاد می‌شود. پس، نکته آموختنی اول این است که FTTP و FTTH تقریبا مشابه هم هستند.

اینترنت FTTH یک اتصال یا کانکشن اینترنت فیبرنوری مستقیم از سرویس‌دهنده اینترنت (ISP) تا داخل خانه یا شرکت شما است. یعنی شما از طریق کابل فیبرنوری اینترنت را به طور مستقیم از ISP دریافت می‌کنید.

FTTB-Fiber To the Building

در این روش فیبر تا ساختمان کشیده شده و از آنجا به روش های مختلف توزیع انجام می شود.

تصور کنید کابل اینترنت فیبرنوری تا دم ساختمان شما کشیده شده باشد ولی داخل خانه شما نیاید. در مدل FTTH کابل فیبرنوری در داخل خانه شما بود.

در مدل FTTC فقط تا کابین‌ها نصب شده در خیابان می‌آمد ولی در اینترنت FTTB کابل فیبرنوری تا داخل ساختمان آمده است و هریک از مشتریان باید از روشی غیر از کابل فیبرنوری اینترنت را به داخل خانه ببرند.

در برخی ساختمان از کابل مسی و در برخی دیگر از کابل‌های کواکسیال یا ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌شود. معمولا از اینترنت FTTB برای مجتمع‌های مسکونی و ساختمان‌ها چند طبقه استفاده می‌شود.

در حال حاضر، بسیاری از شرکت‌های اینترنتی در تهران می‌توانند به آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی اینترنت FTTB بدهند. FTTB هزینه ارزان‌تری نسبت به FTTH دارد و سریع‌تر هم نصب و راه‌اندازی می‌شود.

ّFTTC-Fiebr To The Cabinet

فیبر تا کابینت مخابرات کشیده شده و از آنجا با سیم مسی تا محل مشتری کشیده می شود.

اینترنت FTTC (مخفف Fiber to the Cabinet) فقط فیبرنوری نیست و ترکیبی از کابل‌های فیبرنوری و کابل‌های مسی است. چگونه چنین چیزی ممکن است؟

در برخی مواقع، کشیدن کابل فیبرنوری تا داخل ساختمان‌ها و خانه‌ها بسیار مشکل و هزینه‌بر است. یک راه‌حل برای کاهش هزینه‌ها و دسترسی سریع‌تر و ساده‌تر به اینترنت پرسرعت؛ اتصال ISP به کابین‌های نصب شده در خیابان با فیبرنوری و بعد کابل‌کشی مسی از کابین‌ها به درون خانه‌ها است.

بنابراین، در این روش دیگر کابل فیبرنوری داخل خانه نمی‌آید و همین کابل‌های مسی شبکه‌های اترنت Cat۵ و Cat۶ اینترنت را داخل خانه می‌آورند. در کابین‌ها از دستگاه‌هایی به نام DSLM استفاده می‌شود تا کیفیت و کارایی خط تضمین شود و همیشه یک اتصال پایدار اینترنت برقرار باشد.

سایر سرویس های اینترنت

  • (FTTP (Fiber To The Premise: فیبر تا محل مشتری که FTTH نیز از این جمله است.
  • (FTTO (Fiber To The Office: فیبر تا محل کار و اداره کشیده می شود.
  • (FTTN (Fiber To The Node : اتصال کابل فیبرنوری به توزیع‌کننده‌ها (Active node)
خرید اینترنت FTTH
سرویس اینترنت FTTH

بهترین سرویس اینترنت

به نظر می‌رسد بهترین گزینه FTTC باشد چون هم ارزان‌تر است و هم سریع‌تر نصب می‌شود و در کشورهایی مانند ایران راحت‌تر است ولی FTTC با محدودیت سرعت روبرو است و برای کسب‌وکارها یا کاربرانی که اینترنت بالای ۱۰۰ مگابیت نیاز دارند؛ جواب‌گو نیست.

سرویس اینترنت FTTH یا FTTP ایده‌آل‌ترین حالت استفاده از فیبرنوری است ولی باید هم شرکت مخابرات منطقه شما و هم ساختمان شما زیرساخت کابل فیبرنوری داشته باشد. به همین دلیل، غالبا کسب‌وکارها و شرکت‌های تجاری و پول‌دار سراغ FTTP می‌روند.

تجهیزات مورد استفاده در سرویس اینترنت FTTH چیست ؟

قبلا لیست تجهیزات مخابراتی و شبکه و همچنین قیمت خرید تجهیزات شبکه را ارائه کرده بودیم . در اینجا لیست لوازم و تجهیزات مربوط به سرویس تانوما (تارنوری مخابرات ایران ftth) را معرفی می کنیم.

دستگاه OLT

این دستگاه در شرکت مخابرات یا در مرکز مخابرات ساختمان و مجتمع ها نصب می شود. وظیفه این دستگاه ارتباط بین مودم های ONT و ارتباط آنها با سرویس دهنده ها می باشد. این مدیریت می تواند در شرکت مخابرات و کنترل کاربران یه منطقه یا در یک ساختمان و کنترل مودم های آن مجموعه باشد.

مودم ONT

این مودم FTTH مخابرات در منزل یا شرکت نصب شده و فیبر کشیده شده از مرکز مخابرات در نهایت وارد این مودم می شود. مودم ONT می تواند سرویس اینترنت، تلفن، وای فای و SIP Trunk را در اختیار شما قرار دهد.

باکس FAT

(FAT (Fiber Access Terminal: باکس محافظ ترمینال و اسپلیتر فیبر نوری می باشد. این باکس عموما دیواری بوده و نصب و نگهداری آسانی دارد. اتصال فیدر و دراپ کیبل در این باکس انجام می شود. FAT ها دارای ظرفیت های مختلف از ۴ الی ۴۸ پورت می باشند.

کابل دراپ Drop Cable

این کابل برای ارتباط فیبر تا مشترک طراحی شده اند. این کابل ها عموما تک یا دو کور ساخته شده  و قابلیت خود نگهدار و نصب بیرون ساختمان را دارند.

اسپلیتر فیبر نوری در سرویس اینترنت FTTH

سرویس اینترنت FTTH بر روی یک کور ارایه می شود. این کور به قطعه ای پسیو به نام اسپلیتر وارد می شود. اسپلیتر این تک کور را به تعداد مختلفی نقطه انشعاب داده و متصل می کند. اسپلیتر ها دارای تعداد پورت مختلف از ۲ الی ۶۴ پورت می باشد. پهنای باند یک کور اصلی بین این تعداد تقسیم می شود. بنابراین انتخاب تعداد پورت اسپلیتر بسته به تعداد مشترکین و پهنای باند آنها دارد.

جعبه ODB

این جعبه نگهدارنده اسپلیتر های داخل ساختمان بوده و فیبر ورودی از اینجا ببن واحد ها توزیع می شود.

کابینت ODC

کابینت­های توزیع فیبر نوری در محل­های بیرون از ساختمان و بر روی سکو­های مربوطه نصب و مورد استفاده قرار می­گیرد. این کابینت­ها به منظور آرایش اتصالات فیبر به فیبر، فیبر به رابط­های مربوطه (پیگتیل) و سایر اتصالات مورد استفاده قرار می­گیرند.

خرید اینترنت FTTH

قطعا با توجه به افزایش نیاز به سرعت بیشتر و پهنای باند بیشتر و نیز به علت فراگیر شدن بازی های آنلاین و درخواست برای پینگ سریعتر ، به زودی اینترنت FTTH جایگزین نسل قبلی یعنی ADSL و … خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *