کسب و کار سال 2020 در ایران

پول ساز ترین ایده های کسب و کار سال 2020 در ایران-100 میلیون تومان درآمد

سریع برویم سراغ اصل مطلب یعنی پول ساز ترین ایده های کسب و کار.

به نظر شما 100 میلیون تومان درآمد در سال عدد کمی است ؟

100 میلیون تومان در سال یعنی ماهی بیش از 8 میلیون تومان !

اگر فرض کنید یک محتوای ارزشمند به قیمت 200 هزار تومان تولید کرده اید که از طریق یک سایت اینترنتی یا کانال تلگرامی یا پیج اینستاگرام می توانید آن را به فقط 500 نفر بفروشید یعنی 100 میلیون تومان کاسبی کرده اید. حالا اگر زرنگ باشید می توانید در طول یک ماه این کار را بکنید و اگر تنبل باشید در طول یکسال.

پول ساز ترین ایده های کسب و کار سال 2020 در ایران

وقتی کلمه کسب و کار به میان می آید یعنی ما منبعی داریم که از طریق آن میتوانیم درآمد زایی داشته باشیم اما در مورد این منبع درآمدزایی دو موضوع بسیار مهم وجود دارد :

اول اینکه : شما خودتان صاحب این کسب و کار باشید . پروژه صفر تا صد پرتو تلکام را ببینید

دوم اینکه : درآمد زایی از یک کسب وکار یعنی سیستمی که برای شما درآمد پایدار دارد .

درآمد پایدار از کسب وکار اینترنتی یعنی چه ؟

درآمد پاید یعنی درآمدی که بطور مدام درحال واریز شدن به حساب شماست اما مشخصه مهم دیگری نیز دارد :

این درآمد موقتی نیست و قابلیت توسعه یافتن و زیاد شدن دارد .

مثلا قبلا از فیلتر شدن تلگرام نوعی از کسب و کارهای اینترنتی وجود داشتند که ممبر و تبلیغات تلگرامی میفروختند که برخی از آنها حتی توانسته بودند روزانه به بیش از ۳ میلیون تومان درآمد برسند اما آیا امروز هم وجود دارند ؟

طبیعی است که خیر دیگر این سایت ها به دلیل تغییر شرایط از بین رفته اند .

ولی آیا با فیلتر شدن تلگرام ، دیجی کاتالوگ درآمد خود را از دست داد؟

باز هم جواب خیر است چون سیستم درآمد زایی پایدار و یک نمونه کسب و کار اینترنتی موفق است .

پس تا این جا نتیجه میگیریم که هرگونه درآمد شما از طریق اینترنت ، کسب و کار اینترنتی محسوب می شود .

دیوار چینی پول ساز ترین ایده های کسب و کار

قبل از اینکه آجرها را روی‌هم بگذارید و ساخت دیوارها را آغاز کنید، به پِی محکمی نیاز دارید. تنظیم استراتژی مناسب و موفق بازاریابی استارتاپ نیز از اصول مشابهی پیروی می‌کند. بنابراین، پیش‌ازاینکه تلاش‌های خود را شروع کنید، مطمئن شوید مبانی زیر را به‌خوبی پوشش داده‌اید:

انواع مدل های کسب و کار اینترنتی بر حسب ارائه محصول و خدمت :

۱ . فروش کالا

در این نوع کسب و کار اینترنتی وب سایت مشغول فروش کالای فیزیکی است و از این طریق درآمدزایی میکند.

از جمله این نوع وبسایت ها می توان به بامیلو (خدا رحمتش کنه) ، دیجی کالا و امثال آن ها اشاره کرد.

درواقع در این مدل ، فروشگاه سنتی موجود با آمدن به بستر اینترنت آنلاین شده و محصولات خود را ارائه میدهد.

۲ . فروش خدمات

این نوع کسب و کار اینترنتی در واقع هر نوع خدماتی که میتوان از طریق اینترنت ارائه داد را ارائه میدهد .

با این تعریف که این نوع کسب و کار اینترنتی خود به دوبخش مهم تقسیم میشود :

بخش اول : ارائه خدمات اینترنتی مثل هاستینگ ها ، فروش دامنه ، فروش تبلیغات کلیکی و …

بخش دوم : ارائه خدمات غیر اینترنتی در اینترنت مثل خدمات برگزاری تولد و نظافت منزل و…

۳ . فروش محصولات دانلودی

در این نوع از کسب و کار اینترنتی صاحب کسب و کار دست به تولید محتوای آموزشی و فروش آن ها میزند که خریداران با پرداخت مبلغی میتوانند محصولات را دانلود کرده و از آن استفاده کنند.

که یکی از بهترین گزینه ها برای فعالان حوزه اینترنت است که در مثال آن میتوان به سایت سلام فردا اشاره کرد که درحال تولید و ارائه محتوای آموزشی است .

۴ . بازارچه ای

این نوع از فعالیت در کسب و کار اینترنتی پیچیدگی های خاص خود را دارد در واقع صاحب کسب و کار نوعی واسط و وصل کننده بین ارائه دهنده و مصرف کننده است .

در واقع صاحب کسب و کار پلتفرم یا بازارچه ای را میسازد که دو بخش از یک کسب و کار در یک حوزه مشخص به همدیگر راحت تر از گذشته وصل میشوند برای مثال میتوان به تاکسی اینترنتی ها اشاره کرد .

پول ساز ترین ایده های کسب و کار چگونه پیاده سازی می شود؟ 

برای پیاده سازی یک ایده پول ساز شما نیاز به چند موضوع حیاتی دارید که با داشتن آگاهی از آن ها خواهید توانست شغل اینترنتی خود را راه اندازی کنید و در این مسیر دچار خطا نشوید .

حتی بعضی اوقات ریز ترین خطاها در این مسیر شما را به مسیرهای انحرافی و دور از هدف خواهد برد که بطور مفصل در ادامه به آن ها اشاره میکنم ولی باید بدانید که هر کدام از این سرفصل ها بطور جامع بیان شده اند و طبیعتا هر بخش جزئیات خود را دارد :

۱ . داشتن موردی که ارزشی پولی داشته باشد

این موارد میتواند :

  • ایده
  • محصول
  • خدمات
  • محتوای ارزشمند

باشد که با ارائه دادن آن ها افرادی حاضر خواهند بود برای شما مبلغی بپردازند .

۲ . شناسایی توانایی ها

توانایی های شما هر چیزی میتواند باشد در واقع این موارد را اگر در کاغذی یادداشت کنید متوجه خواهید شد که منابعی در دسترس شما قرار دارد که میتواند شما را به در آمد بسیار خوبی برساند .

مثلا اگر شما میخواهید آموزش آنلاین راه اندازی کنید داشتن دوستانی که توانایی ضبط فیلم وعکس برداری را دارند یک توانایی برای شما نیز محسوب خواهد شد اما مهمترین موضوع توانایی فردی شماست که آیا در زمینه ای که میخواهید وارد شوید تخصص کافی برای ارائه کردن چیزی را دارید یا خیر .

۳ . آزمون و خطا

همیشه دیدن افراد دیگر حاوی تجربه خواهد بود مخصوصا در دنیای کسب و کار اینترنتی که همه موارد آن وابسته به آزمون و خطا است .

شما باید چند بار شکست بخورید ولی مایوس نشوید . این طبیعت کار است.

پول ساز ترین ایده های کسب و کار سال 2020 در ایران

پول ساز ترین ایده های کسب و کار سال 2020 در ایران

1- طراحی وب سایت پول ساز ترین ایده های کسب و کار

از دم دستی ترین و رقابتی ترین بازارهای کار دنیا، طراحی سایت بوده و خواهد بود.

هرچند کاری قدیمی است اما مشتریان قدیمی نیز دارد و بازار کار گسترده ای فراهم شده است.

web desing
سایت شرکتی

2- کپی رایتر یا تولید کننده محتوا

#contentcreator یا #copywriting نسبت به طراح سایت دو مفهوم و شغل تازه تر هستند ولی اندکی باهم تفاوت دارند. بیایید همین ابتدا توافق کنیم که نه کپی رایتر همان تولید کننده محتوا است و نه کپی رایتینگ مساوی نوشتن یا حتی خوب نوشتن! کسی که خوب می نویسد و قلم قدرتمندی دارد نویسنده است؛ کپی رایتر کسی است که تبلیغات، فروش و بازاریابی را می شناسد و با درک درست از مخاطب و محصول، می تواند اثربخشی تبلیغات و فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ (کمپین های PPC، تبلیغات بنری، landing page و صفحات فرود) را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

خیلی ها کپی رایتینگ و بازاریابی محتوایی یا کانتنت مارکتینگ را به جای هم استفاده می کنند. در حالی که این دو مفاهیمی جداگانه بوده و همزمان از استراتژی محتوا پیروی می کنند.

3- برنامه نویس یا توسعه دهنده

#coder یا #developer , در تفاوت Coder و توسعه دهنده نرم افزار باید بگوییم که برنامه نویس کسی است که کاری انجام نمی دهد تنها کد می زند و اگر خیلی خوش شانس باشید، عیب های کد را هم بر طرف می سازد. آنها هیچ گاه تست برنامه را انجام نمی دهند. آنها در انجام کارهای سخت به مشتریان کمکی نمی کنند. مستندسازی نمی کنند. آنها حتی کد نوشته شده را هم نمی خوانند. تمام کاری که انجام می دهند نوشتن کد جدید است. امروزه در شرکت های نرم افزاری نیازی به استفاده از این نوع افراد کمتر احساس می شود.

در عوض، چیزی که همیشه به آن نیاز است یک توسعه دهنده نرم افزار است. شخصی که در تمام مراحل ساخت محصول مشارکت دارد.
اگر کمی اغراق کردیم ببخشید، ولی در اصل موضوع تاثیری ندارد. هیچ یک از شرکت های نرم افزاری به یک برنامه نویس صرف نیازی ندارند. زیرا برنامه نویسان از کارهایی که آن سازمان باید انجام دهد بسیار دور هستند و کمکی به ساخت محصول نمی کنند.

4- طراحی گرافیکی و ویدئو ادیتور

#videoeditor یکی از شغل های پردرآمد که هنوز در #ایران خیلی فراگیر نشده و بازار رقابتی کوچکی دارد.

graphic design

5- تولید کننده اپلیکیشن

#appcreator این فیلد کاری هم به صورت گروهی و در قالب تیم های متخصص بازدهی خوبی داشته بطوریکه بسیاری از فعالین قدیمی حوزه اپ ، با استارتاپ های خلاقانه ویزای_کانادا دریافت کرده و مهاجرت کردند.

6- همکاری در فروش

سیستم های همکاری در فروش نیز بازار کار جذاب و بی دردسر را ارائه می کنند . فقط کافی است ترافیک سایت را ایجاد کرده و آن را درسیستم های مختلف affiliate marketing به اشتراک بگذارید.

اقدامات عملی برای 100 میلیون تومان درآمد-پول ساز ترین ایده های کسب و کار سال 2020 در ایران

راهنمای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

۱ . انتخاب نام دامنه

در این مرحله شما آدرسی برای سایت خود انتخاب می کنید .

البته باید دقت زیادی به خرج دهید چرا که در آینده این نام دامنه تبدیل به برند شما خواهد شد و مشتریان شما در آینده شما را با این نام شناسایی خواهند کرد .

از مهمترین نکته های انتخاب نام دامنه می توان به این موضوعات اشاره کرد که نباید از پسوردهای فانتزی مانند : me – xyz – tu و… که تازه وارد بازار دامنه شده‌اند استفاده کنید .

استفاده از پسوند های com و ir  برای کاربران ایرانی بسیار خوب است البته گاهی نام دامنه می‌تواند با نام برندی که شما در نظر دارید متفاوت باشد اما این مورد از نظر هیچ یک از کارشناسان این حوزه تایید شده نیست و بهتر است از نام دامنه ای استفاده کنید که نام برند شما هم باشد .

در کنار این دو موضوع یعنی برند و نام دامنه باید توجه داشته باشید که نام دامنه شما حاوی کلمه کلیدی که می خواهید در موتور های جستجو با آن دیده شوید باشد البته این موضوع که کلمه کلیدی در نام دامنه باشد الزامی ندارد ولی یکی از توصیه‌های فعالان حوزه بازاریابی اینترنتی می باشد .

۲ . انتخاب بهترین هاست

یکی دیگر از اقدامات عملی در این راستا که شما در حین راه اندازی کسب و کار و شغل اینترنتی خود باید به آن توجه کنید  این است که هاست مناسب با کسب و کار خود را انتخاب کنید.

۳ . راه اندازی سایت

قدم سوم برای راه اندازی و کسب درآمد اینترنتی این است که شما وب سایت خود را راه اندازی کنید .

برای راه اندازی وبسایت راه‌ها و روش‌های مختلفی وجود دارد که رایج ترین این راه ها استفاده از سایت ساز های رایگان و پولی است که در این حالت شما هیچگونه نیازی به تخصص خاصی ندارید و به راحتی می توانید با چند کلیک و نصب کردن دامنه و هاست خود روی سایت صاحب کسب و کار اینترنتی خودتان شوید.

استفاده از وردپرس یکی از رایج ترین روش ها برای راه اندازی سایت در دنیا است که روش نسبتا حرفه ای محسوب می شود البته دنیای وردپرس دنیایی بی نهایت است که با حرفه ای تر شدن در آن میتوانید این را حس کنید .

در این حالت شما نحوه استفاده از وردپرس و همچنین نحوه راه‌اندازی سایت بر روی وردپرس را  می‌توانید با اختصاص دادن زمان یاد بگیرید ولی دیگر شما به تخصص کد نویسی نیازی ندارید ولی دانستن دانش وردپرس در این زمینه کاملا الزامی است .

 روش دیگر برای راه‌اندازی سایت داشتن دانش کدنویسی است .

شما باید دوره‌های ویژه درسی و آکادمیک را گذرانده تا توانایی نوشتن کدهای کامپیوتری را به دست آورید البته اگر شما دانش کدنویسی را نیز داشته باشید به تنهایی نمی توانید سایت کسب درآمد اینترنتی خود را راه اندازی کنید .

بسیار طبیعی است که وقتی می‌خواهید راه خود را بسیار تخصصی بپیمایید باید تیم متخصص خوبی هم شما را همراهی کند ولی در نهایت کلام توصیه من به شما همراهان رسانه امین این است که از پلتفرم وردپرس استفاده کنید استفاده از کدنویسی برای راه اندازی استارت آپ ها مناسب خواهد بود که هرچند امروزه به دلیل راحتی استفاده از وردپرس استارت آپ ها نیز اولین کمینه محصول قابل ارائه (MVP) را با وردپرس راه اندازی میکنند .

۴ . انتخاب درگاه پرداخت آنلاین

مهمترین گزینه بعدی انتخاب درگاه پرداخت آنلاین است .

شما اگر می‌خواهید درآمدی داشته باشید باید از این درگاه ها استفاده کنید چرا که شما فروشنده یک محصول یا یک خدمت خواهید بود.

برای انتخاب درگاه پرداخت آنلاین روش های مختلفی وجود دارد که بتوانیم بهترین درگاه پرداخت را در کسب و کار اینترنتی خود انتخاب کنیم یکی از این موارد که باید در انتخاب درگاه پرداخت آنلاین در نظر بگیریم این است که  کارمزد هایی که این درگاه از ما برای هر تراکنش می‌گیرد چقدر است و این اندازه کارمزدها را با قیمت محصولاتی که می خواهید بفروشید باید محاسبه کنید .

از دیگر گزینه هایی که باید برای انتخاب درگاه پرداخت در نظر بگیریم این است که درگاهی که ما انتخاب میکنیم چقدر معتبر است .

بسیاری از خریداران اینترنتی درگاه های پرداخت معتبر را می شناسند و معمولا از درگاه‌های خرید می‌کنند که اعتبار کافی را در این حوزه کسب کرده باشد و اگر شما از درگاه های استفاده کنید که زیاد معتبر نباشند خواهید دید که نمی توانید فروش کافی در وب سایت خود انجام دهید پس این نکات مهم را فراموش نکنید .

۵ . تولید محتوا برای پول ساز ترین ایده های کسب و کار

بعد از این که چهار قدم قبلی را طی نمودید به قدم پنجم یعنی تولید محتوا خواهید رسید .

تولید محتوا برای پول ساز ترین ایده های کسب و کار در عمل یعنی تولید کردن چیزی که کاربر با مطالعه و یا مشاهده آن می‌تواند نیاز خود را رفع کند .

البته یکی از ترفندهای رایج در بازاریابی محتوا این است که قسمتی از نیاز کاربر را در مقاله یا یک ویدیو رفع می‌کنند و برای رفع مهمترین قسمتهای این نیاز به کاربر محصولی را می فروشند .

توصیه من به شما این است که در اولین ماه های راه اندازی وب سایت خود به فکر فروش محصول و یا خدمات نباشید چرا که حتما با شکست مواجه خواهید شد در ماه های اول و حتی در سال اول راه اندازی سایت خود باید در حوزه ای که در آن فعالیت می کنید وب سایت کسب و کار اینترنتی خود را به یک مشاوره آنلاین و یک مرجع معتبر که کاربر به آن اعتماد دارد تبدیل کنید چون هر فردی از جایی خرید می کند که به آن اعتماد داشته باشد واین تنها دلیلی است که امروز برندی بنام دیجی کالا را توسعه داد .

از جمله مواردی که برای تولید محتوا می‌توان اشاره کرد تولید محتوا به شکل مقاله ، ویدیو ، فایل صوتی و حتی عکس می باشد .

۶ . جذب مخاطب برای پول ساز ترین ایده های کسب و کار

ششمین مرحله ای که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود باید آن را طی کنید این است که مخاطب هایی که به حوزه فعالیت شما علاقه دارند را جذب کنید .

در واقع به  تعدادی مخاطب هدفمند نیاز دارید که بعد از ورود به وب سایت شما به آن علاقه‌مند شده و تا مدت زیادی دنبال کننده محتواهای شما باشند در این صورت شما مخاطب های هدفمندی به دست خواهید آورد که می توانید در آینده نه چندان دور به آنها محصول و خدمات خود را بفروشید .

یکی از مهمترین راهها برای جذب مخاطب هدفمند تولید محتوا است از دیگر راه ها و روش های جذب مخاطب هدفمند برای کسب و کار اینترنتی استفاده از تبلیغات کلیکی است ولی حتما باید بدانید که در ماه های اول و سالهای اول از دانش سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر استفاده کنید .

۷ . شبکه های اجتماعی

همانطور که شما نیز امروزه شاهد هستید شبکه های اجتماعی بسیار در ایران فراگیر شده است .

بدیهی است که در حوزه کسب و کار اینترنتی نمی‌توان شبکه‌های اجتماعی را نادیده گرفت تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی معرفی برند خودتان در آنها می‌تواند به شما کمک بسزایی در جذب مخاطب هدفمند برای کسب و کار اینترنتی تان کند .

برای اینکه متوجه شوید کسب و کارهای اینترنتی معروف چگونه این کارها را می‌کنند باید بتوانید توانایی الگوبرداری از آنها را داشته باشید یکی از این کارها رصد کردن رقبا در شبکه های اجتماعی است دقیقاً باید نگاه کنید که رقبای شما در شبکه های اجتماعی چه کار می کند و شما نیز با انجام دادن آن کارها می توانید راهی که رقیب های قدرتمند شما پیموده‌اند را بپیمایید .

البته باید بدانید که کاربران شبکه‌های اجتماعی خلاقیت شما را بسیار بیشتر دوست خواهند داشت .

در حوزه فعالیت در کسب و کار اینترنتی خلاقیت وقتی فوران می‌کند که شما دانش و تخصص مورد نیاز را به دست آورید .

پول ساز ترین ایده های کسب و کار سال 2020 در ایران-100 میلیون تومان درآمد

نکته پایانی

آنچه گفته شد راهنمای کلی راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی بود اما باید خودتان ایده های جدید بسازید.

ایده های تکراری نتایج تکراری خواهند داشت.

شما می توانید در دنیای فیزیکی هر چیزی که می‌بینید را با اینترنت ترکیب کنید و بعد با توانایی‌های خودتان آن را بسنجید و در صورت اینکه توانایی انجام آن کار را داشتید وارد آن حوزه شده و برند خودتان را بسازید .

البته در اینجا باید اشاره کنم که ترکیب موضوعات مختلف یکی از فرمول های اختراع کردن وایده پردازی می باشد .

برای مثال فردی با ترکیب آب ، عطر و دستمال کاغذی ، دستمال مرطوب را به وجود آورد شما هم می‌توانید به مخترع قرن خود در کسب و کار اینترنتی تبدیل شوید .

البته شما بعد از انجام دادن این کار یعنی ترکیب کردن موضوعات مختلف خواهید دید که بسیاری از این ترکیبات را  افرادی در حوزه کسب و کارهای اینترنتی ارائه داده‌اند مثلا برای ترکیب دانشگاه و اینترنت می توان به سایت فرانش یا فرادرس اشاره کرد در این مرحله دوباره خلاقیت شما به مهمترین ابزار شما تبدیل می شود .

اگر ترکیبی را پیدا کردید که قبل از شما آن را ارائه داده و موفق شده اند بدانید که بازار خوبی برای کسب درآمد از آن ایده وجود دارد از خلاقیت خود را به کار بگیرید و ارائه دهنده ی روش منحصر به فرد خود باشید .